Jak vybrat správné granule pro psa?
Správným výběrem granulí můžete podpořit růst, zdraví a kondici vašeho věrného parťáka, a připravit mu tím zásadní podmínky pro spokojený a dlouhý život.
Je dobré si uvědomit, že každý pes má jiné potřeby a neexistují univerzální granule, a proto bychom si měli před výběrem nejprve dát dohromady tyto čtyři zásadní body:
1. Velikost (malé plemeno, střední plemeno, velké plemeno)
Uvědomte si, jak máte velkého pejska, nebo jak bude jednou velký, když u granulí čtěte, pro jakého psa jsou vhodné.
- Malá plemena by měla mít menší velikost granulí.
- Velká plemena potřebují více vápníku, aby jim dobře rostly kosti a svaly, protože ty jsou pro tyto pejsky velice důležité.
2. Věk (štěně, dospělý pes, starý pes)
Ano, samozřejmě je velice zásadní myslet při výběru i na věk.
- Stejně jako u malých psů, je důležité krmit štěňata menšími granulemi. Dále také mají obecně rychlejší metabolismus a potřebují krmivo s více živinami a vyšším energetickým obsahem a také vitamíny a antioxidanty pro podporu imunitního systému.
- Pro dospělé psy není třeba tolik živin, pokud se nejedná o psy ve vysoké zátěži.
- Pro staré psy jsou vhodné méně energetické, s vysokou stravitelností a širokým zastoupením minerálních látek jako například na podporu kloubního zdraví a proti tvorbě zubního kamene.
3. Zdravotní stav
Myslete i na pejskovo zdravotní stav!
- Pokud máte pejska s nadváhou, tak vyberte krmivo s vyšším obsahem vlákniny, která čistí střeva a tím pomáhá zamezit tloustnutí. Tento údaj najdete v analýze pod složením. Ideální je obsah vlákniny od 5 % výš. V případě, že chceme nadváhu řešit maximálně efektivně, snížíme také obsah tuku.
- Březí a kojící fenky zasluhují stejnou péči jako štěňátka ve vývinu. V období očekávání a kojení mají velké energetické výdaje. Podávejte jim proto přesně vyváženou stravu s vysokým obsahem proteinů, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálních látek. Tato strava bývá určena také štěňatům.
4. Alergie
U alergie je jednoduchým řešením vyřazení alergenu z jídelníčku. Jsou jimi nejčastěji: pšenice, kukuřice, kuřecí maso. Výjimkou ale nejsou i jiné druhy masa. Preventivním opatřením jsou krmiva bez obsahu obilovin.
Co je důležité u složení?
- Hodně masa! I když pes není čistý masožravec, v jeho stravě mají převažovat bílkoviny z živočišných zdrojů. To znamená, že alespoň na prvním místě ve složení musí být maso.
- K masu jsou pro psa také důležité sacharidy.
- Tuky a proteiny z přírodních a živočišných zdrojů (přímo z masa) a ne přidané, jako například kuřecí, vepřový tuk apod. Ty patří mezi tuky nasycené, které zdraví neprospívají.
- Pozor na obilí. Například pšenice vašeho psa nezabije, ale obsahuje lepek a je hůře stravitelná a ve střevech zanechává zbytky, které mohou být zdrojem onemocnění, nadýmání, průjmů i živnou půdou pro drobné parazity.
- Vitamíny i vláknina výhradně z přírodních zdrojů jako ovoce a zelenina jsou vždy lepší, než ty umělé.
Kdy si dát pozor?
- Je potřeba rozlišit, jestli je maso ve složení v čerstvém nebo sušeném stavu. Čerstvé maso totiž obsahuje vodu, která je v průběhu výroby odstraněna a tím se obsah suroviny sníží a ta se posune mnohem níže ve složení.
- V kvalitních granulích by neměly být obsaženy zdraví škodlivé látky, jako jsou různá barviva a konzervanty (BHA, BHT, propylgallát, sorban draselný)
- Nenechte se ukolébat reklamou a vždy pozorně čtěte složení vybraného produktu.
- Pokud zavádíte nové krmivo, přecházejte postupně a nekupujte hned velké, mnohakilogramové balení. Trávicí problémy při nesnášenlivosti některé ze složek potravy se mohou projevit až po dvou či více týdnech.
- Kvalitní krmiva nemusí být nutně předražená. Můžete je pořídit i za příznivou cenu odpovídající obsahu, a to např. u nás na e-shopu.
Jaké granule doporučujeme?
Z našeho širokého výběru kvalitních granulí můžeme například doporučit značku YOGGIES. Jedná se o české krmivo, které je jedno z nejzdravějších vůbec. Díky technologii lisování za studena, si krmivo uchovává přírodní živiny a plně podporuje zdraví a vývoj pejska.