Jak funguje Dokonalá Láska

Je to jednoduché…

Jde o to rozhýbat neurony a naučit mozek opět léčit a správně řídit organismus a tělo. A také jde samozřejmě o to dostat do organismu zvířátka prospěšné látky v jedinečné kompozici. K tomu vám pomůže Dokonalá Láska. Ale vždy zůstane nejdůležitější váš správný přístup k pejskovi a ta vaše – dokonalá láska.

Která místa jsou vhodná pro aplikaci léčebného nebo preventivního oleje od Dokonalé Lásky?

Podívejme se na obrázek – zeleně označená místa jsou vhodná pro vtírání oleje.

Olejovou směs je nutné vetřít do kůže, což samozřejmě předurčuje potenciální místa a u řady hustosrstých plemen většinu míst vylučuje.

Velmi rychle po vetření do kůže pejska začínají účinné látky kolovat krevním oběhem a dále působí na nervovou soustavu.

Červeně označená jsou místa, kam olejovou směs nenanášíme – jedná se o sliznice. Při aplikaci oleje se tedy vyhýbáme očím, čenichu a genitáliím.

  1. Bříško – je vhodné místo pro aplikaci, protože osrstění zde nebývá tak husté a je zde blízko k místům rozvodu krve do oběhu. Pro fenečky, které užívají hormonální směs HPGL nebo pro fenečky užívající olej Proti strachu a úzkosti při falešné březosti je to nejvhodnější místo.
  1. Vnitřní strana stehen – pro pejsky s velmi hustou a těžko prostupnou srstí to bývá jediné místo, kam lze olej nanášet. Zároveň je to však místo, které není tak dobře větrané. Občas (naštěstí opravdu jen občas) se zde objeví reakce v podobě zrůžovění a prohřátí kůže, což se týká přípravků obsahujících lněný olej. Pokud se taková reakce na tomto místě objeví, je lepší aplikovat olej v jiných místech.
  1. Hrudník – je vhodným místem, protože pes vnímá aplikaci v tomto místě jako přirozenou a příjemnou.
  1. Oblast mezi ušima, od zátylku až po kohoutek – je vhodné místo, zvláště když užíváte přípravek Proti bolestem nebo přípravek Proti hyperaktivitě a agresivitě.
  1. Zadní část zad a kořen ocasu – jsou vhodná místa, protože pejskové vnímají aplikaci v těchto místech jako příjemnou. Tato místa jsou také velmi vhodná, pokud užíváte olej Proti bolestem.
  1. Postižená místa – například hojící se rány, bolestivá místa, záněty apod. – můžete oleje nanášet přímo, v případě ran však jen v případě, že se již tvoří strup a v případě jizev po srůstu.

JAK MŮŽE VŮNĚ OPRAVIT NÁLADU, LÉČIT TRAUMA NEBO DOKONCE ZASTAVIT ZÁCHVAT?

Používání rostlinných silic a jejich směsí má různé cíle. Někdy vtíráme olej s účinnými látkami do kůže a dostáváme tak do organismu přírodní látky, které zde kolují a provádějí svou léčebnou či preventivní misi. Ale kromě účinku na tělesný stav a kondici umí esenciální oleje významně ovlivňovat i psychiku, mozkové procesy a procesy v centrální nervové soustavě. Tohoto účinku docilujeme u psů i jiných zvířat inhalací a to buď inhalací během vtírání směsi do kůže nebo samotnou inhalační metodou – použitím difuzéru nebo přímou inhalací z lidských dlaní, v nichž byla rozetřena účinná látka nebo směs. Na tento účinek se nyní zaměříme a pokusíme se vysvětlit, jak je možné, že vdechování účinných látek může ovlivňovat psychiku nebo dokonce zastavit přicházející záchvat.

Za vnímání pachových podnětů je zodpovědný první pár hlavových nervů. Jedná se o čichový nerv. V čichové oblasti, tedy v nosní dutině a v oblasti přepážky jsou na sliznici čichové buňky – čidla. V každém nervu vznikne aktivita, když na čidlo dopadne 6 až 10 molekul účinné látky. Pachový vjem vzniká, když je takto podrážděno alespoň čtyřicet nervových vláken. Molekuly jsou absorbovány hlenovým povlakem a pak se dostanou do kontaktu s řasinkami a čidly membrán čichových buněk.

Na tomto místě je dobré podotknout, že pes narozdíl od člověka je makrosmát, to znamená, že může reagovat i na jednotlivé molekuly mastných kyselin, zatímco člověk jako mikrosmát vnímá až mnohem vyšší koncentrace účinných látek.

Z těla čichové buňky vychází axon. Tyto axony procházejí přes otvory v ploténce čichové kosti a vstupují do lebeční dutiny, kde tvoří pravý a levý čichový bulbus. Čichový bulbus je primární čichové centrum. Axony jsou v bulbu vzájemně propletené do čichových klubíček, kde se nervové vzruchy prostřednictvím neurotransmiterů předávají přes synapse dále čichovými drahami a do čichových struktur mozku. Těm se říká čichový mozek (rhinencephalon). Zahrnuje důležité útvary – hippocampus, hypothalamus, podvěsek mozkový neboli hypofýzu, limbický systém, amygdalu a další součásti.

Podněty, které přicházejí do čichového centra a limbického systému, působí na vedlejší nervové struktury a ty ovlivňují emoční stav. Kromě vzniku emocí současně dochází k aktivaci asociačních řetězců na pach. Tak se aktivuje asociační pachová paměť. Dále podněty procházejí mezi hypofýzou a epifýzou do amygdaly, což je centrum paměti psychologických traumat.

Psychologický aspekt působení směsí esenciálních olejů vzniká v důsledku aktivace struktur čichového mozku – limbického systému a amygdaly. Projevuje se působením na nevědomé úrovni, ovlivňováním nevědomých procesů.

Limbický systém funguje společně s retikulární formací a působí na mozkovou kůru. Nervová vlákna z centrální části mozku vedou do různých částí mozkové kůry, což poukazuje na vliv čichového analyzátoru na procesy centrální nervové soustavy. Působení silic a jejich směsí na mozkovou kůru se pak projevuje regulací úrovně vědomí – výkonnosti, mozkové aktivity, motivačního aspektu chování.

Je jasné, že o mnoha procesech v přírodě nemáme ještě ani tušení. Příroda je nejen krásná, ale i silná a moudrá. A jsme moc vděčni, že právě tajemství principu působení rostlinných silic a jejich využívání pro lidi, psy a další zvířata nám dovolila poznat.

Proč jsou esenciální oleje pro pejsky skvělé a proč si na některé dát pozor.

Silice si vyráběji různé byliny a dřeviny jako ochranu před spasením býložravci. Jejich prospěšné účinky začali odhalovat již naši prvobytně pospolitní předkové a také starověcí Egypťané a Řekové, později Číňani a Indové. Od poloviny devatenáctého století jsou silice soustavně zkoumány i na vědecké úrovni. Esenciální oleje získáváme z rostlin nejčastěji parní destilací.

Existuje mnohem více příkladů prospěšnosti esenciálních olejů a jejich důležitosti pro zdraví pejsků. Ale nyní se zaměřme na ty hlavní.

VLASTNOSTI ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ

Nejsou toxické.

Stejně jako pro člověka i pro pejska je toxické zanášení organismu velkým problémem. Stále častěji vídáme pejsky s problémy se štítnou žlázou, s artritidou, se střevními problémy, s nemocnými játry a ledvinami a podobně. Důvodem je stále větší nápor toxických látek, respektive jejich dobrovolné i nechtěné vstřebávání do organismu. Proto je skvělé, že existuje netoxická přírodní léčba esenciálními oleji.

Lehce se aplikují.

Je to stejně jednoduché použití jako u člověka. Odlít z lahvičky správnou dávku oleje se směsí silic a vetřít do kůže pejska. Nebo můžete připravit aromaterapeutickou koupel.

Okamžitě pronikají do pokožky a buněčných membrán.

Při správné aplikaci se šíří krevním oběhem a tkáněmi okamžitě během několika vteřin! Esenciální oleje rychle překonávají krevní bariéru a dosahují amygdale a další limbické části mozku, které řídí nálady, emoce a chování pejska. Esenciální oleje mohou zvýšit množství kyslíku, které se dostává do limbického systému, zvláště šišinky a hypofýzy. Tím se zvyšuje uvolňování neurotransmiterů a endorfinů, které jsou pro pejska prospěšné.

Mají vysoký obsah antioxidantů.

Již bezpečně víme, že i u pejsků antioxidanty snižují riziko souvisejí se stárnutím, odstraňují volné radikály a zabraňují buněčné mutaci. Databáze Oxygen Radical Absorbance Capacity (ORAC) dokumentuje antioxidační kapacity mnoha surovin a látek a samozřejmě i esenciálních olejů. Například silice semen mrkve (nebo silice jalovce) má ORAC hladinu 1.078.700 μTE/100g, to je téměř o milion vyšší hodnota než hladina ORAC u mrkve, která je 210 μTE/100g.

Pomáhají při výcviku a behaviorálním nacvičování.

Kdo to zažil, tak dá za pravdu, že cvičit pejska trpícího stresem, úzkostí nebo hyperaktivitou není žádná selanka. Mnozí zkušení chovatelé a kynologové si pochvalují směsi esenciálních olejů, protože jim účinně pomáhají odbourat bloky bránící nadšenému a plnému vnímání výcviku a správné koncentraci pejska.

Umí zabít většinu vzdušných bakterií.

Silice vytvářejí velmi nepřátelské prostředí pro viry, bakterie, plísně a parazity. Nejméně u čtyř esenciálních olejů (čajovník, levandule, tymián, máte peprná) je vědecky prokázán ochranný účinek proti MRSA a VRE. Správná směs silic dokáže při správné prostorové aplikaci do 12 minut zabít více než 99 procent vzdušných bakterií.

Mají více léčivých vlastností.

Esenciální oleje jsou “heterogenetické”. To znamená, že mohou provádět různé funkce současně! Většina synteticky vyráběných léků jsou určeny jen pro jeden konkrétní cíl a většinou s sebou nesou celou řadu nežádoucích účinků a rozhodně je nelze označit za komplexně prospěšné.

MOHOU ESENCIÁLNÍ OLEJE ŠKODIT?

Ujistěte se, že používáte esenciální oleje v terapeutické kvalitě. Kosmetické silice mohou při užívání nadělat více škody než užitku. Běžně jsou prodávány silice, které byly destilovány s pomocí rozpouštědel anebo se dokonce nejedná o skutečné silice, ale jejich syntetické náhrady. Musí to být uvedeno na etiketě na lahvičce, ale bývá to nenápadným malým písmem. Schválně, zeptejte se prodavače v obchodě, kde prodávají desítky malých lahviček se silicemi, jestli jsou určeny k vnitřnímu užití nebo pro vetření do kůže. Nejspíš ani nebude vědět, že se silicemi se něco takového dá dělat. Ale jsou i skvělé a prověřené obchody – my například preferujeme brněnskou společnost Aromarta pana Smetany nebo sdružení Nobilis Tilia. Velmi dobré jsou i silice značky Epam. Tyto esenciální oleje používáme pro přípravu léčebných směsí pro pejsky.

Čisté oleje v terapeutické kvalitě jsou vyráběny parní destilací a neobsahují žádné chemikálie. A proto jsou také drahé na výrobu a jen málokdy jsou použity pro výrobu běžných kosmetických produktů. Například 10 ml silice levandule v kosmetické kvalitě se dá pořídit za 50 korun. 10 ml silice v terapeutické kvalitě již stojí 125 korun. Je jasné, proč se do mýdel, šamponů a jiných kosmetických produktů nepoužívá terapeutická silice. Do těch nejlevnějších přípravků se přidává ještě spíše chemická substituce levandule, jejíž cena stokrát menší. Ale takové “silice” opravdu nemají s léčbou nic společného.

Aromaterapie je velmi šetrný a přitom účinný způsob, jak dostávat do organismu pejska prospěšné přírodní látky, což jsou esenciální oleje (neboli silice) a rostlinné oleje v terapeutické kvalitě. Cílem aromaterapie je léčba psa, popřípadě eliminování projevů nemoci či poruchy. Velmi důležitá je úloha aromaterapie v oblasti prevence.

Aromaterapie pro zvířata

Zvířata sama v přírodě vyhledávají pro ně užitečné byliny. Například psovité a kočkovité šelmy mají výskyt bylin ve svém terénu zmapovaný a podle potřeb se na tato místa vracejí a vytírají si zde kožich apod. Možná i u vašeho pejska jste si všimli podobných tendencí. Dokonalá láska pomáhá domácím zvířatům k návratu k přírodním zdrojům zdraví a psychické pohody. Zvířecí aromaterapie prošla ve 20. století rychlý vývoj, který těsně následoval pokroky v aromaterapii pro člověka. Dnes je zvířecí aromaterapie běžnou výbavou chovatelů a pejskařů především v USA a v Kanadě, ale i v Evropě se dostává právem na výsluní zájmu milovníků zvířat. Dokonalá láska je značka přírodních aromaterapeutických přípravků vyvinutých ve spolupráci s veterináři, aromatology a odborníky na psychologii zvířat. Dokonalá láska shrnuje zkušenosti z vývoje aromaterapie a potřeb chovatelů a pejskařů. Ještě nikdy nebyla aromaterapie tak pohodlná a příjemná pro vás i pro vašeho pejska!